M jak Muzeum

24/09/2011

Milczenie owiec

Filed under: M jak Muzeum — Konfacela @ 23:36

O problemie remontu prowadzonego cichcem po kątach już pisałam. Kolejne działy demontują swoje galerie stałe, w tym kawałek po kawałku rozbiera się galeria sztuki polskiej… Nawet Piotrowski przyznał, że była to – BO BYŁA – jedna z naszych najlepszych galerii… Jak wszyscy wiemy, było to dzieło Naszej Nieocenionej, Niezadowolonej, Nadętej albo Niewydarzonej – niepotrzebne skreślić – Pani Dyrektor (NNPD).  Z jakiegoś powodu NNPD nigdy nie potrafiła się cieszyć nawet z tego, co jej się w życiu udało – patrz galeria – żadne sukcesy nie były w stanie jej dowartościować na tyle, żeby mogła normalnie funkcjonować, bez dokuczania innym (obecna galeria, jak stwierdziła NNPD, została zepsuta przez jej następczynię…).  Jak wiadomo nowy projekt przewiduje obcięcie ilości obrazów o połowę (Grunwald zostaje, chyba żeby się go dało gdzieś wysłać, np. do Stanów na wymianę z artystą Rothko), ponieważ  teraz obrazy wiesza się  luźno, jak stwierdziła bywała w szerokim świecie NNPD. Problem w tym, że dotyczy to sztuki współczesnej, może u nas w Zachęcie to się sprawdzało, ale u nas w muzeum niekoniecznie…

Co do remontu to pojawiła się kwestia etyczna, a może raczej prawna. W jaki sposób udało się NWD zmusić – prośbą, groźbą czy przekupstwem – żeby grupa techniczna wzięła urlop bezpłatny i rozbijała ściany…? Jest w tym coś idiotycznego, żeby to Solidarność zastanawiała się, w jaki sposób nie zaszkodzić, tylko pomóc ludziom, którzy milczenie sugeruje niedwuznacznie, że coś jest nie w porządku.

Pytania:

1. W jakim stosunku pracy pozostają nasi panowie z grupy technicznej? Czy istotnie zostali zmuszeni do wzięcia urlopów bezpłatnych, czy może zostali zatrudnieni na umowę o dzieło? Czy zatrudni się ich ponownie, kiedy już cały ten cyrk się skończy, jesli w ogóle się skończy? W jakim wymiarze godzin i na jakich warunkach?

2. Czy bedąc na urlopie bezpłatnym można wykonywać swoje normalne obowiązki służbowe? A konkretnie, czy panowie z grupy technicznej moga nosić i pakować obrazy, wypożyczane do innych muzeów? Bo jak nie, to kto to ma robić? Krasnoludki?

3. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Co będzie, jesli któryś z panów zachoruje na grypę? Albo coś mu zleci na głowę? Albo będzie musiał pójść z dzieckiem do alergologa?

4. Kto to wymyślił i podpisał? Czy to jest zgodne z kodeksem pracy? Co na to PIPa i wszyscy święci?

Refleksje:

Jest coś obrzydliwego w tym, że NWD zarabiająca  po kilkanaście tysięcy (nie mówiąc o NNPD czyli naczelnej dyrekcji, pobierającej i pensję, i emeryturę (co było możliwe po zmianie miejsca pracy)) – ubolewa publicznie nad faktem, że wzrosła płaca minimalna, co podobno  rujnuje nam fundusz płac…  Na szczęście wszystko wskazuje na to, że pensje panów z grupy technicznej zostały zaksięgowane w rubryce REMONT, więc chociaż tutaj dyrekcja sobie poradzi… Poza tym może warto przypomnieć, że pracownicy MNW (Muzeum Narodowe w Warszawie, nie co insze) od trzech lat nie dostali rewaloryzacji pensji…

KONFACELA

 

 

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: