M jak Muzeum

19/11/2011

Najważniejsza sprawa

Filed under: M jak Muzeum — Konfacela @ 14:59

Nigdy do tej pory nie zajmowałam się blogiem w sobotę. W końcu dla przeważajacej większości z nas jest to czas wolny od pracy. Ale… W ostatni czwartek delegacja kuratorów na czele z przewodniczacą wybrała się do pani dyrektor w sprawie zwolnienia kuratora zbiorów sztuki nowoczesnej. Dowiedzieli się, że oprócz powodów ekonomicznych były inne powody, które pani dyrektor pragnie zachować dla siebie. No to ja pytam, jakim prawem?! Jakie straszliwe winy – oprócz dwóch sybilii – mogą ciążyć na naszej koleżance? Cóz to za sąd nagły, za co ta zemsta i odpłata?! Co było przyczyną tej decyzji? Prawdę mówiąc, bardzo mnie ciekawiło, dlaczego zwolniono naszą kontaktową panią dyrektor – skąd ten tydzień wstecz i ten niegrzeczny ton, zwykle zarezerwowany dla nas, szeregowych pracowników , ale – ale mało mnie to obchodzi w porównaniu z przyczynami zwolnienia naszej koleżanki. Oprócz tajemniczych oskarżeń pani dyrektor raczyła zauważyć, ze skoro kurator zbiorów sztuki nowoczesnej jest taka świetna,  to znajdzie sobie pracę gdzie indziej. Nie mieści mi się w głowie, że ktoś, a szczególnie dyrektor takiej instytucji jak nasza, mógł powiedzieć coś takiego. Jak to się ma do jakiegokolwiek kodeksu etycznego, do savoir-vivre’u, do tej całej misji, którą mielibyśmy pełnić… Kim trzeba być, żeby coś takiego zrobić?!

Jest jeszcze parę innych, pomniejszych historii, chociażby ta związana z Grunwaldem, ale naprawdę nie chce mi się o tym pisać… Wbrew pozorom, to co się stało, jest w tej chwili sprawą najważniejszą… i nie do oddania.

KONfACELA

Reklamy

10 Komentarzy »

 1. Rypsnął nam się dyrektor naukowy, oj rypsnął. Zgadzam się z przedmówcą, Stopień zakompleksienia dyrektorki wyższy niźli Himalaje, A jej partnerka? nie wyżyta w życiu prywatnym, mobbinguje ludzi i czerpie z tego satysfakcję.

  Komentarz - autor: Anonim — 20/11/2011 @ 22:57 | Odpowiedz

 2. Rypson pewnie w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, co się w tej chwili w MNW dzieje. Dają posadę, to korzysta. Lata lecą, trzeba wreszcie coś na starość uzbierać. Jednak ma przynajmniej jakieś publikacje i nikt go przez całe życie za uszy nie ciagnął i na stołkach nie sadzał. W przeciwieństwie do obecnej dyrekcji, którą holował najpierw prof. Lorentz (ze wzgledu na przyjaźń z jej ojcem i jego zasługi), a potem ten obowiązek przejął Rottermund. Bez nich nasza dyrekcja siedziałaby w domu, robiła konfitury i dziergała serwetki. Sama przyznała w jakimś wywiadzie, że po studiach nikt nigdzie jej nie chciał, czemu naprawdę trudno się dziwić, skoro cały czas jej się wydaje, że głupotę i pustkę swego bezproduktywnego żyćka zapełni dokuczaniem i gnojeniem innych – zwłaszcza tych o niebo mądrzejszych i bardziej wartościowych od siebie.
  DLATEGO WRESZCIE MUSI ODEJŚĆ. Wynocha! Wynocha!!!

  Komentarz - autor: Belladonna — 20/11/2011 @ 21:34 | Odpowiedz

  • O PięknaPani homeopatyczna! Ja sądzę, że Rypson DOSKONALE zdaje sobie sprawę, z tego co się w tej chwili dzieje w MNW. Inaczej byłby głupi jak but z lewej nogi. A o to go nie podejrzewam. Zarzucam mu jedynie lenistwo i nabieractwo, a co za tym idzie pływactwo. No i oczywiście brak moralnego (co za staromodne określenie!) kręgosłupa, gdyż swoje zawodowe powodzenie (i apanaże!) nie buduje się na nieszczęściu innych. Czyli w tym kontekście postać to dość obrzydliwa, bez jakiejkolwiek krzty honoru, nie warta nawet splunięcia. To smutne, ale niestety, takie są fakty.

   Żaba Leśna

   Komentarz - autor: Żaba Leśna — 21/11/2011 @ 01:02 | Odpowiedz

   • Wiele osób naprawdę nie wie, co się w MNW dzieje. Bo niby skąd? Wszystko dzięki nowej dyrekcji, która robi niezbędne porządki. Przykre, ale prawdziwe. Gdyby sie dowiedziały, to może byłoby łatwiej doprowadzić do jakichś zmian. Tylko jak to zrobić, żeby ludzie sie dowiedzili? No bo przecież Agnieszka w Zachęcie tak dobrze sobie radziła! A przedtem w Zamku. I nawet była wiceministrem oraz ambasadorem. Taka jest świetna. Same sukcesy! Remont i Grunwald – dobrze jest! Pomarańczarka Niemcom odbita, a Fałaty z rąk Amerykanów wyrwane. Wszystko dzięki nowej dyrekcji, która robi niezbędne porządki. Przykre, ale prawdziwe.Taki jest powszechny ogląd i pogląd. Co do Rypsona – pożyjemy, zobaczymy, choć w kwestii jego pływactwa – zgadzam się w całej rozciągłości.

    Komentarz - autor: sceptyk — 21/11/2011 @ 01:51

 3. Bardzo mi przykro z powodu pani Nowakowskiej Sito. Ma pecha, że nie jest starsza, tak jak Małgorzata Kochanowska, która też miała być zwolniona, ale udało jej się dotrwać do 56 urodzin i teraz mogą jej naskoczyć na warsztat, bo owszem, stanowisko pewnie straci, ale nie mogą jej już wyrzucić, chociaż ma przecież za uszami liczne przypadki mobbingu swoich współpracowników.

  Komentarz - autor: Anonim — 19/11/2011 @ 20:40 | Odpowiedz

  • Ależ to własnie – poza dawno zrobionym doktoratem – ten stosunkowo młody wiek jest największą wadą pani N-S! Poza tym – aparycja, fajny mąż, podchowane dzieci, dotychczasowe sukcesy, a przede wszystkim ogromna chęć oraz predyspozycje do dalszej pracy – wystaw i publikacji. A jak się jest starym, nieciekawym i zakompleksionym babskiem, które w życiu niewiele zrobiło i nawet samo publicznie kiedyś przyznało, że mózg jej już uwiądł, to sie takie osoby nienawidzi i marzy o tym, żeby w przysłowiowej łyżce wody utopić.
   Pani MK poza mobbingiem ma też na koncie parę sukcesów – bardzo udaną rearanżację Galerii Średniowiecznej, wystawę w Baden Baden i parę innych, publikacje. Ale stanowisko ma stracić, podobnie jak AG (szereg znakomitych wystaw, Sybilla, parę książek, świetnie zorganizowany dział), AŻ (doktorat, kilkanaście wystaw, kilkadziesiąt publikacji, udział w wielu międzynarodowych konferencjach), BM (m.in wystawa Faras w Wiedniu). Wartościowe „niedobitki” powinny sie mieć na baczności, bo jest oczywiste, że cel główny dyrekcji to „oczyszczenie pola”, by zostali sami przeciętniacy i posłuszne lizusy. I to będzie prawdziwy koniec MNW. Bo ona wcale nie chce, żeby ta instytucja przetrwała. Po niej.

   Komentarz - autor: Misiabela — 21/11/2011 @ 01:31 | Odpowiedz

 4. Ryba psuje się od głowy. Za cały ten bałagan i skandale w muzealnictwie odpowiada B. Zdrojewski. Rypson jest bardzo dobrze umocowany w ministerstwie i idę o zakład, że szykuje sobie swój własny zespół w Dziale Sztuki Współczesnej. Stąd nagonka na ten dział. Kuratorem tam zapewnie będzie jakiś pociotek Rypsona lub jego koleś albo… on sam! Dwie pensyjki zawsze dobrze jest mieć! Jakoś wtedy można związać koniec z końcem. Warto tu dodać, że Rypson – ten specjalista od ścieżek rowerowych wokół MNW, to niezły pływak. Skończył archeologię śródziemnomorską na UW (ludzie, którzy go znają, twierdzą, że był bardzo kiepski), a potem doktoryzował się ze… staropolskiej poezji wizualnej (tytuł tego naprawdę dennego doktoraciku wymyślił oczywiście on sam). A jego „sukcesy” u nie mającego studiów wyższych dyrektora K. w CSW? No cóż sztuka nowoczesna ma to do siebie, że jest znakomitym polem do nadużyć i różnej maści rypsonopodobnych pływaków. Profesor J. Białostocki zwykł mawiać na swoich zajęciach: „No cóż proszę państwa. Jeśli ktoś zrobi drewnianą instalację, poleje benzyną, a potem ją podpali to trochę mało…” Aha, żeby nie było. Sztuka nowoczesna w dużej części to znakomite dzieła przekazujące ważkie treści. Ale jest tu niestety wiekszy margines do nadużyć.

  Żaba Leśna

  Komentarz - autor: Żaba Leśna — 19/11/2011 @ 15:43 | Odpowiedz

  • Jej, ale się naczytałem o nowym… ciekawi mnie jedno a mianowicie dlaczego tak potwornie jedziecie na faceta, który jeszcze nie zagościł u nas?? Jak możemy być wiarygodni na zewnątrz ( te wpisy czytają nie tylko pracownicy mnw ), kiedy opluwamy kogoś kto ma się pojawić w pracy dopiero 1.XII.br czyli jeszcze go nie ma, a on już nam się nie podoba. Ludzie dajcie spokój gościowi!!!!!!!!!! Pozwólcie mu najpierw coś nawywijać a potem narzekajcie.
   Wszyscy się użalają nad Pani Nowakowską Sito a dlaczego nikt nie pochyli się nad pozostałymi osobami z listy zwolnionych? Ci ludzie są nieważni?? Co jest – już zapomnieliście, że tworzymy „jeden zgrany zespół” gdzie wszyscy są ważni.

   Komentarz - autor: Anonim — 21/11/2011 @ 06:20 | Odpowiedz

   • dyrektor naukowy do spraw ścieżek rowerowych
    kurator wiejskiego domu kultury w królikarni
    dyrektor do spraw zarządzania materiałami budowlanymi i dyrektorem naczelnym
    dyrektor do spraw nieekonomicznych

    Komentarz - autor: Anonim — 22/11/2011 @ 00:33

   • Ale proszę Państwa Pan Rypson to protegowany naszej byłej wyśmienitej dyrektorki B.Chmiel.

    Komentarz - autor: Anonim — 22/11/2011 @ 07:05


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: