M jak Muzeum

26/02/2012

Kto się boi Upiora?

Jestem wstrząśnięta (ale niemieszana). To jakiś absurd. Jeśli Gazeta Wyborcza twierdzi, że nie jest jej wszystko jedno, to dlaczego zamyka blog Upiora, którzy przestał pisać przeszło półtora roku temu, niejako oddając pole nowej dyrekcji? Upiór zachował się fair i przestał pisać na jesieni 2010. Zaglądałam do niego od czasu do czasu, podobnie jak wiele innych osób, głównie ku pokrzepieniu serc. I nagle – nie ma Upiora. I kto to sprawił, GW, która twierdzi, jakoby nie było jej wszystko jedno?! GW, relacjonujaca różnego rodzaju obywatelskie batalie o sprawiedliwość? Popierająca zasady demokracji deliberatywnej? Szermująca lewicowymi hasłami, z całym tym ich zadęciem, że my tutaj ruszamy z posad bryłę świata?
Co do naszej dyrekcji, to nie spodziewam się po niej niczego szczególnego. Raczej odczuwam coś na kształt obrzydzenia.  Rozumiem,  na jakiej zasadzie to działa. Trzeba odebrać ludziom pamięć minionych zwycięstw. Co to znaczy, żeby motłoch rozrabiał.
Ale po GW nie spodziewałam się takiego… upadku.
Teraz życzenia:
Duchu drogi, nigdy Ci nie zapomnę zdjęć naszych pań-hipokrytek na manifie. Wszyscy turlaliśmy się ze śmiechu…
I Ty, Upiorze kochany, jeśli czytasz te słowa, wiedz, że zawdzięczamy Ci poczucie godności w trudnych chwilach. A także świadomość, że coś możemy, że mamy jakieś prawa. I że władza powinna z nami współpracować, bo taki jest jej obowiązek. I że to nie my jesteśmy motłochem, ani hołotą…

KoNFACELA

Reklamy

30 Komentarzy »

 1. Really such a handy web site.
  Regards – midsummer blog – K0nst4ntyn0

  Komentarz - autor: Midasdus — 06/07/2013 @ 10:56 | Odpowiedz

 2. 남자가 결혼하자는 얘기 안했거든~? 제발 니가 먼저 또 설레발 치지말기를…자신의 좋은 혼처자리도 자기스스로 다막는 케이스~ 지정도면 왠만한 중견기업 잘자란 남자하나 무는거 그리 어려운일 아닐텐데~

  Komentarz - autor: 연예인합성jpg — 10/04/2013 @ 05:32 | Odpowiedz

 3. Moi drodzy, te blogi są bardzo ważne nie tylko dla MNW, ale i innych instytucji. Nie można przenieść ich treści na inne serwery? To naprawdę potrzebne reszcie Polski!

  Komentarz - autor: Maja — 04/03/2012 @ 23:05 | Odpowiedz

 4. Śledziłam Upiora, śledziłam Ducha i z zainteresowaniem czytam MjM. Parę miesięcy temu spróbowałam podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami i wrażeniami. Reakcja była niemiła. Pomimo to uważam, że ten blog jest ważny!!!

  To co dzieje się w Muzeum jest odbiciem zjawisk zachodzących w całym kraju we wszystkich płaszczyznach.
  Podzielam pogląd kilku wpisów sugerujących Wam DZIAŁANIE.

  Podajecie wiele faktów, które mogą stanowić dowód w krytykowanych przez Was sprawach. Zbierzcie te dowody w jednym dokumencie i piszcie do prasy. Waszym problemom trzeba nadać rozgłos.

  KONFACELO piszesz dobre wnikliwe teksty, oczyściłabym je z emocji i niepotrzebnych moim zdaniem komentarzy osobistych i wyszła z tym do prasy.
  Jeżeli powodem ograniczenia się do tego bloga jest obawa przed utratą pracy, to ja proponuję siebie jako łącznika?

  Mogę podjąć poszukiwania chętnego , który zainteresuje się Waszym problemem. Być może przeceniam swoje możliwości ale , kto wie może się uda?
  Myślę jednak, że sprawa działalności Muzeum jest najważniejsza, a mobbing w tle. Potrzeba dwu – trzy stronicowego dokumentu ze zbiorem faktów, nazwisk, dat i zdarzeń.
  Jeżeli Wasza determinacja jest szczera i moja propozycja dla Was interesująca, to napisz KONFACELO, a ja podam adres mail.
  Wychowałam się z Muzeum Narodowym i dlatego to co się dzieje wywołuje we mnie równie silne emocje i brak zgody.

  Komentarz - autor: Staruszeczka — 29/02/2012 @ 09:26 | Odpowiedz

  • Ciekawa propozycja. Jestem za skorzystaniem. Nagłośnienie tego w prasie, pokazanie niekompetencji dyrekcji, kumoterstwa, mobbingu i wielu innych ciekawych historii, może być naszą szansą. Jak długo chcecie czekać, aż zwolnią wszystkich wartościowych ludzi, powymieniają na swoich, zastraszą resztę i skutecznie zamkną nam usta?

   Komentarz - autor: Anonim — 29/02/2012 @ 11:12 | Odpowiedz

   • A w jakiej prasie chcecie to nagłaśniać? „Wyborcza” już pokazała, co potrafi. I myślicie, że tknie protektorki-dobre cioteczki synka pani L., który podobno nie ma nawet wyższego wykształcenia, nie mówiąc już o innych kwalifikacjach, a właściwie ich braku? Gdzie by dostał taką robotę? W dodatku – z takim wyglądem w porządnym PR-rze, za porządną kasę? Wykluczone. Mówi się, że te blokady blogów to właśnie jego „zasługa”. Całkiem możliwe. Poza tym – powiedzmy sobie szczerze, kogo w ogóle obchodzi MNW? Pan od promocji ogłosił w GW bal walentynkowy z Prezydentem. Balu nie było, ale czy ktoś w ogóle o to zapytał? Nikt, zero zainteresowania. Tematy dnia to wiek emerytalny, Euro, autostrady. Tu trzeba by było porządnie potrząsnąć Zdrojewskim, albo na tyle skutecznie go przestraszyć, żeby się wreszcie ocknął i sprzątnął, co narobił. Potrafisz to zrobić, Staruszeczko? Gdyby zastrajkowali konserwatorzy zajmujący się Grunwaldem, to może kogoś by to obeszło, ale już wiadomo, że Bitwa nie będzie gotowa na szumne otwarcie w maju i jakoś nikt się tym nie przejmuje. Myślę, że jedyną formą działania są już tylko przysłowiowe taczki… Ale nie widać chętnych do ich użycia.

    Komentarz - autor: niepewny — 01/03/2012 @ 00:17

  • Na szczęście nie jedna GW w tym kraju!

   Komentarz - autor: niepoprawny optymista — 01/03/2012 @ 00:40 | Odpowiedz

 5. z PROTOKÓŁU Nr 8 z posiedzenia Kolegium Pracowników MNW poniedziałek, 27 lutego 2012

  h) 7 marca odbędzie się uroczysty obiad z udziałem Prezydenta RP, dla potencjalnych Sponsorów MNW.

  Komentarz - autor: dokładny — 27/02/2012 @ 20:46 | Odpowiedz

  • ciekawe gdzie? w gabinetach lorenza? a moze na rozgrzebanym ryzalicie? POTENCJALNI sponsorzy obiad zjedzą i pójdą,
   a kasy jak nie było, tak nie będzie, ha ha ha

   Komentarz - autor: muzealny sceptyk — 27/02/2012 @ 22:04 | Odpowiedz

   • ostatnia wieczerza?

    Komentarz - autor: Anonim — 27/02/2012 @ 22:10

 6. A na cóż byłoby dyrekcji blokowanie upiora? Przecież blog był nie aktywny od odejścia Piotrowskiego. Duch też już nie publikował długi czas. Czy nikomu nie przyszło do głowy, że to właśnie brak aktywności blogerów spowodował zawieszenie przez administratora?
  Pomyślcie czasem, bo zacietrzewienie i piana na ustach odbiera Wam rozum. Zamiast o prawdziwych problemach dręczących naszą placówkę, znajduje się zupełnie nielogiczny (do tego nieprawdziwy) temat zastępczy.

  Komentarz - autor: Logiczny — 27/02/2012 @ 19:10 | Odpowiedz

  • Nie prawda, Duch pisał parę wpisów wcześniej, że dostał polecenie od administratora, zeby usunąc wpisy o mobbingu w muzeum, albo blog zostanie zablokowany. Nie wiem, po co było dyrekcji blokowac Upiora, ale akurat na Duchu były ostro obsmarowywane. Brak aktywności na blogu nie powoduje wyłączania go, dużo jest takich blogów. Dyrekcja Łazienek też spowodowała zablokowanie bloga, który ktoś stamtad pisał, to samo było w Etnograficznym. Nasza dyrekcja ameryki tu nie odkryla, znajomi dyrektorzy dali jej „dobry” przykład.

   Komentarz - autor: Kolega Upiora — 27/02/2012 @ 20:10 | Odpowiedz

  • To była oczywista demonstracja siły i chęć przestraszenia Konfaceli, a także złośliwe niszczenie czegoś, co lubiliśmy, co nas cieszyło i co w dużej mierze doprowadziło do zwycięstwa, czyli pozbycia się Piotrowskiego. To działalność tego samego gatunku, co zamiana doświadczonych kuratorów i kierowników na głupków lub gówniarzy oraz zmiana tradycyjnych nazw. Obsikanie i obesr… zawłaszczonego terenu. Wypróbowana metoda faszystów, komunistów i innych gangsterów. Ale pamiętajmy, że historia kołem się toczy… Nadejdzie czas zapłaty. Może już niedługo.

   Komentarz - autor: optymista — 27/02/2012 @ 23:10 | Odpowiedz

 7. A co to ma niby znaczyć?
  Z dzisiejszego protokołu kolegium:

  Kończy się kadencja obecnego kolegium kuratorów, od 7 marca będzie obradować w nowym składzie.

  Komentarz - autor: zaciekawiony — 27/02/2012 @ 15:29 | Odpowiedz

  • To znaczy to co od dawna było wiadomo. Pani Morawińska zrobiła sobie swoje muzeum narodowe, teraz będzie zarządzać swoim muzeum i realizować swoje pomysły, swoimi ludźmi, a reszta won

   Komentarz - autor: zorientowany — 27/02/2012 @ 19:24 | Odpowiedz

   • Jakie pomysły??? Czy ktoś słyszał o jakichś pomysłach? Właśnie o to chodzi, żeby nikt niczego nie wymyślał, a nowy zestaw kuratorów gwarantuje dyrekcji spokojne i niezmącone żadną działalnością dosiadywanie na stołku swoich dni…

    Komentarz - autor: spokojny o przyszłość — 27/02/2012 @ 22:50

   • Faktycznie, wszystkie pomysły P. Piotrowskiego zostały zawłaszczone i wcielone w życie przez obecny tandem, albo tercet, jak kto woli.
    Tylko po co była ta zamiana ? Dziwię się takiemu profesorowi Ziembie czy on może spokojnie patrzeć w lustro. Całym sobą, swoim autorytetem firmował walkę z Piotrowskim, a czy teraz nie przeszkadza mu sprawa Ewy Witkowskiej ? Albo dlaczego zaprawiona w bojach Pani od kawy i herbaty, specjalistka od Giorgione, sprzedała się za promocję książki? no, dlaczego?

    Komentarz - autor: sklerotyk — 28/02/2012 @ 19:11

 8. Wyjątek z PROTOKÓŁU Nr 7 z posiedzenia Kolegium Pracowników MNW – 20 lutego 2012

  h) Odbyła się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Nie stwierdzono uchybień.

  Komentarz - autor: sfrustrowany — 26/02/2012 @ 23:29 | Odpowiedz

  • Tez o tym pomyslalam, ciekawe, skąd sie wzieła ta kontrola?

   Komentarz - autor: sowa muzealna — 26/02/2012 @ 23:45 | Odpowiedz

  • Swoją drogą, gdzie i kiedy była ta kontrola? Z kim rozmawiali? Nikt im nie wspomniał o mobbingu? A o pracy chłopaków z inwentarzy przy rozwalaniu ścianek na galeriach? A o oparach grzybobójczej farby, w której muszą w czasie remontu siedzieć pracownicy niektórych działów? Czyżby ta inspekcja rozmawiala tylko z naszą dyrekcją? Na to wygląda! Bo może, gdyby porozmawiali z kimś jeszcze, to jednak znalazłyby się jakies uchybienia. Czy to nikogo nie dziwi, ze nasza dyrekcja ma już wytoczone 3 procesy w sądzie pracy, a za chwilę pewnie będą kolejne? I co, żadnych uchybień nie ma?!?!?!?!?!?!

   Komentarz - autor: wkurzony muzealnik — 26/02/2012 @ 23:54 | Odpowiedz

  • A właśnie, że stwierdzono! Szefom firm wlepiono kary za nieprzestrzeganie przepisów bhp. Czy rozumiecie już, dlaczego dyrekcja nie dopuszcza do powstania Rady Pracowników? Żeby mogła spokojnie w takich sprawach kłamać.

   Komentarz - autor: poinformowany — 27/02/2012 @ 22:53 | Odpowiedz

   • a co na to nasze związki zawodowe? One też nie widzą uchybień?

    Komentarz - autor: mocno zdziwiony — 28/02/2012 @ 00:25

  • Związki widzą, piszą pisma, chodzą na spotkania z dyrekcją, ale ta ma je w głębokim poważaniu!

   Komentarz - autor: Anonim — 28/02/2012 @ 13:55 | Odpowiedz

   • Zamiast do dyrekcji pisać niech współpracują z PIP

    Komentarz - autor: Anonim — 28/02/2012 @ 14:19

   • To trzeba z tym iść do sądu pracy!

    Komentarz - autor: Anonim — 28/02/2012 @ 17:40

   • Związek Zawodowy Solidarność Muzeum Narodowego w Warszawie już od dawna nie żyje. Sztandar można przekazać do Działu Tkanin Sztuki Starożytnej. Przy okazji zwolni się pokój na kolejną filię Działu Promocji, albo na palarnię

    Komentarz - autor: a — 28/02/2012 @ 19:21

 9. O tak, te wszystkie akcje pt. „wolność słowa na Białorusi” i gdzie indziej. „Gwałcenie praw obywatelskich w Chinach.” Śmiechu warte! Nie kupujcie tego szmatławca! Coraz bardziej zresztą nudnego i pretensjonalnego. I opowiadajcie o tym, komu się da! Co za wstyd…

  Komentarz - autor: wolność słowa w internecie! — 26/02/2012 @ 23:13 | Odpowiedz

 10. WordPress jest zagranicznym serwerem. Jest ich w ogóle dosyć dużo, więc nie ma obawy – zawsze jakiś się znajdzie. Choć są kraje (np. Chiny), w których do wielu serwerów nie można się dostać. Podpisanie ACTA, choć się z tego wycofano dowodzi, że i u nas wiele osób ma ochotę na cenzurę w Internecie. Ale to nie przejdzie! Dyrekcja może się skichać!

  Komentarz - autor: Zatroskany — 26/02/2012 @ 23:01 | Odpowiedz

 11. Zablokowanie Upiora i Ducha to działania bardzo w stylu obecnej dyrekcji. Na pewno spróbują zablokować też Konfacelę. Żałosne i wredne babska!

  Komentarz - autor: miłośnik blogów — 26/02/2012 @ 22:25 | Odpowiedz

 12. czy zastanawiasz się już Konfacelo, co będzie, jak i Twój blog zostanie zablokowany? Radzę Ci już teraz założyć sobie kolejny, ale może na jakimż zagranicznym serwerze, żeby jakieś pazerne rączki nie mogły go tknąć. A potem od razu poinfomować tutaj o nowym adresie, aby wszyscy uczestnicy Twojego obecnego bloga wiedzieli, gdzie będzie on kontynuowany. Bo przecież on jest bardzo potrzebny, więc trzeba się jakoś bronić!

  Komentarz - autor: Anonim — 26/02/2012 @ 21:55 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: