M jak Muzeum

10/03/2012

Silva rerum

Filed under: M jak Muzeum — Konfacela @ 20:09
Tags: , , , , , , , , , , ,

Niestety, z chwilą kiedy nasz Tintin został następcą pani od wystających ramiączek, przestałam wiązać z nim jakiekolwiek nadzieje. Na trop, że coś jest nie w porzadku naprowadziła mnie wcześniej  jedna ze sprzataczek, potraktowana jak mebel przez naszego pana dyrektora – czy to ja muszę tłumaczyć, że grzeczność dla stojacych najniżej w tzw. hierarchii jest miarą klasy, której chyba komuś tutaj brakuje?
Dalej, jak mówią, branża PR od jakiegoś czasu ma nowego klienta – a są to instytucje takie jak nasza. Co najdziwniejsze w przeciwieństwie do operatorów telefonii komórkowej, nie mówiąc o producentach dezodorantów, instutucje typu non-profit nie liczą się z pieniędzmi na autopromocję, za to bez wahania dokonują cięć w innych dziedzinach – patrz nasze Muzeum. Żeby to jeszcze przekładało się na jakieś wymierne rezultaty, to byłoby pół biedy. Ale cały ten PR przypomina propagandę sukcesu z okresu wczesnego Gierka… wystarczy się wczytać uważnie w przemówienie pani dyrektor… A jeśli już jesteśmy przy sławetnym obiedzie… prezydent, nasz minister et consortes, czyli urzędnicy… i kto jeszcze? Gdzie ci wielcy biznesmeni, gotowi nas zasypać górą grosza? Gdzie najbogatszy Polak, patrz ranking Forbesa?…

Teraz o nowej formule kuratorium – myślę, że w obecnym składzie nikt już nie będzie protestował przeciwko innowacjom polegającymi na zmianie czasu i miejsca – to niby drobiazg, ale znaczący. No więc nie sala konferencyjna, tylko gabinet pani dyrektor, wtorek zamiast środy, i pora wreszcie skończyć z tym prowadzeniem zebrań przez przewodniczącego KK, co to znaczy, żeby ktoś inny prowadził zebranie, kiedy na sali jest pani dyrektor? To bardzo wygodna formuła: pani dyrektor mówi, wszyscy słuchają, a po kwadrandsie rozchodzą się do swoich zadań. Koniec z głupimi dyskusjami. Nie ma żadnego spiskowania, żadnych głupich listów, dosyć tego rozrabiania!

No a manifa? Ciekawość mnie zżera, czy nasze panie wybiorą się znowu na manifę? A może będą się wstydziły? Za czym będą demonstrowały? Za podwyższeniem wieku emerytalnego dla kobiet? To dopiero byłoby paradne! Pani dyrektor, która latem ubiegłego roku zwolniła z pracy szereg swoich koleżanek w wieku emerytalnym – sama będąc w wieku emerytalnym – podobno ręka jej zadrżała – ale jak mówią złośliwi, to ze starości… Nota bene przykład naszej dyrekcji wskazuje dobitnie, że przynajmniej niektóre kobiety zdecydowanie nie powinny pracować po ukończeniu pewnego wieku…

I na koniec króciutko o proporcjach… Zawsze mnie bawiła ta garstka buntowników… Za Piotrowskiego było tak samo. Garstka, ułamek, margines. Wszyscy kochają panią dyrektor, tylko ta nieszczęsna garstka… Pamiętam jak to było, jak się zaczynały strajki w stoczni w 1980 roku. Nie było strajków, tylko przestoje w pracy. Demonstrujący robotnicy to był element antysocjalistyczny, nie mówiąc o tym, że była ich garstka…

kONFACELA

Reklamy

27 Komentarzy »

 1. I never would have thought how much information there was online on this!
  Thank you for making this all easy to grasp

  Komentarz - autor: Manjushri Chauhan — 31/12/2012 @ 22:12 | Odpowiedz

 2. (…)Gdy Nikodem wszedł do obszernej kancelarii, znajdującej się tuż za gabinetem, kilkunastu panów, rozmawiających półgłosem, wstało na jego powitanie.
  Skinął im głową i usiadł przy biurku nie prosząc ich siadać.
  .- Zawołałem panów – zaczął, bębniąc palcami po suknie – żeby podać do waszej wiadomości, że właścicielka Koborowa, pani Nina Kunicka, rozwodzi się z mężem i dlatego odebrała od niego plenipotencję. Jedynym jej plenipotentem jestem ja. A ja zapowiadam, że ceckać się nie będę. Wiecie pewno z gazet, że Bank Zbożowy jest jak lalka, bo ja, ot tak, wszytko trzymam za pysk. Powtarzam, że ceckać się nie lubię.
  Podniecał się własnymi słowami i mówił coraz głośniej:
  – Powiem krótko: robota to nie zabawa. U mnie musi się tyrać, bo za próżniactwo forsy dawać nie myślę! Zrozumiano?! Wylewać będę na zbity łeb darmozjadów. A jeżeli, Boże broń, kogoś złapie na jakiejś machlojce, jeżeli dowiem się, że ktoś z was robi na lewo! No! To wsadzę do ciupy bez żadnego pardonu! U mnie żartów nie ma! Zrozumiano?
  Uderzył pięścią w stół.(…)
  (…)Ale w dzisiejszych czasach to i rodzonemu bratu nie można wierzyć. Więc umyśliłem sobie tak: jakby który z panów zauważył, że szykuje się jaki kant, rozumiecie, to jeżeli mnie o tym doniesie, dostanie do łapy pięć tysięcy złotych i jeszcze podwyżkę pensji! Ja krzywdy nikomu nie zrobię, będę dla was jak rodzony ojciec, ale nabić się w butelkę nie dam. To wszystko. Możecie panowie iść na zajęcia. (…)
  Jest to fragment „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tylko pozornie nie a propos. Przy bliższemu przyjrzeniu się temu tekstowi zauważycie Państwo, być może, analogię do sytuacji jaka ma miejsce w Waszej szacownej instytucji, instytucji KULTURY, Muzeum NARODOWYM, tym samym będącym placówką reprezentującą naszą narodową kulturę w aspekcie zarówno merytorycznym jak i…socjologicznym. Wasza Pani Dyrektor prze do przodu jak czołg niszcząc po drodze wszystko co się da – nie tylko to, co było budowane od lat w zakresie opieki nad dobrami narodowymi i jego majątkiem, ale także wszelkie dobre relacje między pracownikami. W tej instytucji panuje obecnie bałagan, chaos, niekompetencja, atmosfera braku stabilizacji , a zapowiada się jeszcze gorzej..Nie, to nie krakanie…Nawet to obecne logo , choć oczywiście zgodne z europejskim nurtem, bo w zasadzie oznaczające wszystko i nic, nie kojarzy się nijak z ikoną Waszej placówki. A Wasza polityka ekonomiczna nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi działaniami dla podniesienia rangi tej instytucji kultury , za to ma wiele wspólnego z prywatą, kumoterstwem, nepotyzmem, despotyzmem i zwyczajną nieprzyzwoitością…..

  Komentarz - autor: Dama z Łasiczką — 17/03/2012 @ 18:19 | Odpowiedz

  • Zgoda. Co zatem robić, w tej sytuacji?!

   Komentarz - autor: bezradność — 17/03/2012 @ 22:45 | Odpowiedz

   • Fakty są następujące. O ile się dobrze orientuje, Wasza Pani Dyrektor ma błogosławieństwo: p. Zdrojewskiego, p. Lohmana i Rady Powierniczej oraz po ostatnim obiadku także p. Prezydenta:) Wobec powyższego uderzenie w tym kierunku nie na wiele się zda. Pani Dyrektor została mianowana w konkretnym celu. Ma szybko, sprawnie i bezboleśnie zreformować Wasze Muzeum. I to robi. I nie ma to specjalnego znaczenia że łamie przy tym i procedury, i kodeksy, i normy, i przepisy, przecież NIKT tego nie sprawdzi. Kontrola zawsze wyjdzie dobrze, o ile jakaś w ogóle będzie….A wszechobecny mobbing naprawdę niewiele kogokolwiek zainteresuje, nawet gdy przegra sprawy w Sądzie Pracy no to i co? Per aspera ad astra…Cel uświęca środki..W końcu rzuca swoje perły przed,,wieprze (za przeproszeniem, drodzy Pracownicy MNW). Jak już nadmieniłam idzie jak czołg i ma efekty. Obcięła koszty (bo nie ma wystaw a za to są pieniądze(?) ). Pozbyła się księgarni muzealnej. Połączyła Galerie i Działy – że bez sensu, nie ważne, ale połączyła. Remontuje – że troszeczkę nie po kolei i nie za bardzo tak, ale coś tam widać, zwłaszcza na II piętrze w korytarzu :”derechcyjnym”. Pozwalniała ludzi, polikwidowała „zbędne” stanowiska, pozbyła się niewygodnych osób..Czyli wszystko wg. planów….I Ło co chodzi? Powyrzucała ludzi – pewnie tych co obciążali znacznie fundusz płac bo zarabiali po 1.500 zł , ale za to poprzyjmowała takich co to mają po 10.000 albo i więcej, ale za to kreatywni są niezmiernie i wiele zdążyli wybudować oraz wnieść ze sobą powiew wielkiego świata do tej skostniałej instytucji…Jaka rada? Ano spróbujcie zainteresować prasę tym co się u was dzieje. Tylko nie taką ,która pisze o świetlanej przyszłości Waszego Przybytku Sztuki. Podrzućcie parę tematów kontrowersyjnych od których aż się ROI podobnież…Bo innej drogi tu nie widzę…Można by ewentualnie coś napisać do Ministerstwa, w końcu onegdaj efekt był…Życzę powodzenia i szczęścia, bardzo Wam będzie potrzebne drodzy Sąsiedzi.

    Komentarz - autor: Dama z Łasiczką — 18/03/2012 @ 21:24

  • Dyzma? Raczej jakbym Sobiecką słyszał!

   Komentarz - autor: Anonim — 18/03/2012 @ 10:42 | Odpowiedz

 3. Ci też logo nam podkradli:
  http://iww.ag/

  Komentarz - autor: Anonim — 15/03/2012 @ 00:56 | Odpowiedz

  • Ciekawe kto od kogo ukradl to logo … 😉 my to logo mamy od pazdziernika 2011. Pozdrawiam.
   Marek Wawrzyniak, CEO & President of IWW Interactive Agency iww.ag

   Komentarz - autor: Marek Wawrzyniak — 04/04/2012 @ 23:19 | Odpowiedz

 4. Czyżby jakaś próba blokady bloga? Od wczoraj nie można dodawać komentarzy!

  Komentarz - autor: Anonim — 15/03/2012 @ 00:56 | Odpowiedz

 5. Na pierwszy rzut oka logo wydaje się fajne, ale szybko czlowiek sobie uswiadamia,
  ile takich rzeczy juz gdzies widzial 😦

  Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 23:12 | Odpowiedz

 6. Logo jest żadne. Przewraca się. I ten kolor! Czyste g…

  Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 22:18 | Odpowiedz

 7. Nasze nowe logo nie jest niestety zbyt oryginalne, np.:
  http://www.hampusjageland.com/meanwhile

  Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 21:30 | Odpowiedz

 8. A czy ploteczki wyłapane? Tym się żywi muzealnik!
  Wstyd mi za Was. Przynajmniej pisząc nazwiska, sami się swoim byście podpisali.
  Opluwać kogoś incognito, nie wstyd. A przedstawić się wstyd?

  Komentarz - autor: Grapos — 12/03/2012 @ 20:16 | Odpowiedz

  • TY pierwszy, mądralo!

   Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 21:35 | Odpowiedz

 9. Jesteście żenujący.

  Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 20:04 | Odpowiedz

  • Dlaczego??? To jedyne miejsce, gdzie można powiedzieć, co się naprawdę myśli o tym co sie u nas dzieje!

   Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 21:35 | Odpowiedz

 10. czy możecie mi to wytłumaczyć? – fragment z oficjalnego powołania pana M.L. na vice-dyrektora „Dotychczasowa współpraca z p. Labudą, początkowo w charakterze konsultanta Muzeum (kwiecień – listopad 2011)” – jaki konsultant? od czego? za ile? po co? taki konsultantów zapewne jest jeszcze wielu „pracujących” dla Muzeum, ale to tajemnice zna zapewne, oprócz dyrekcji, księgowa i radca prawny. Skąd pieniądze na te ‚konsultacje”? ciekawe ile kasy już na tego typu prace zlecone wyciekło z Muzeum; a ludzi sie zwalnia się z powodu „złej kondycji finansowej zakładu pracy”. Czy ktoś wreszcie sprawdzi finanse i zasadność zatrudnienia? A nowy skład kuratorium – no, nareszcie! ale będzie miło…

  Komentarz - autor: niedoinformowana — 12/03/2012 @ 14:15 | Odpowiedz

  • Takich konsultantów jest co najmniej kilku. Swego czasu ten problem był poruszany nawet na kuratorium. Dyrekcja ma pracowników za niekompetentnych i niedouczonych, więc co chwila coś „konsultuje” na mieście. Takim konsultantem był też pan PR, zanim został wice dyrektorem…

   Komentarz - autor: Anonim — 12/03/2012 @ 14:39 | Odpowiedz

 11. Same sukcesy! „Przygotowania do Jubileuszu idą pełną parą! Wszystkie galerie zostały już pomalowane”

  Komentarz - autor: sceptyczny — 11/03/2012 @ 23:54 | Odpowiedz

 12. Po co bogaci biznesmani na obiedzie? Chodziło tylko o to, żeby podlizać się władzy i wzmocnić swoją pozycję! Korzyści dla muzeum z tego żadne, za to dla obu pań, jak najbardziej! Ukorzeniają sie na swoich pozycjach. Jutro kolegium, pewnie znów usłyszymy tę propagandę sukcesu, jak to świetnie wszystko wypadło i jacy wszyscy byli zachwyceni! No, najbardziej to pewnie pan ML, który w wyniku tegoż obiadu zaliczył szybciutki awansik. Minister też pewnie był zachwycony, a między jednym kęsem a drugim gratulował sobie w myślach, że mianowanie AM na dyr MNW to była jego najlepsza decyzja. Ogólnie, jak zwykle, proszę państwa, sukces, kolejny sukces! I jak tu nie kochać pani AM???

  Komentarz - autor: niezaproszony na obiad — 11/03/2012 @ 22:51 | Odpowiedz

  • Chyba w następnych wyborach zagłosuję na PIS. Wtedy może Ministrem Kultury zostanie poseł Suski, który pracował kiedyś jako charakteryzator w Teatrze Wielkim, więc o kulturę się trochę otarł.
   Swoją drogą, jak ta historia zatacza koła: o awansie w socjaliźmie decydowała często przynależność partyjna, teraz partia i układy personalne się zmieniły, ale zasady wróciły te same. Realnie jest gorzej, komuniści z nadania partyjnego rządzili, ale do konkretnej roboty brali fachowców, a teraz fachowcy merytoryczni stali się niepotrzebni – zastąpili ich fachowcy od PR – cóż ciemny lud wszysko kupi, byle dać mu kaszanki, wódki i taniec z gwiazdami – po co komu muzea?
   Nomenklatura była jedną z chorób socjalizmu, które doprowadziły do jego upadku. Ta choroba wróciła, a jej skutki widzimy na codzień – niekompetencja i niewydolność administracji państwowej to rezultat obsadzania stanowisk dyrektorskich wg klucza partyjno-towarzyskiego. Te stanowiska stały się towarem wymiennym, tym atrakcyjniejszym, że dysponetów nic nie kosztującym – ukradzionym społeczeństwu, które na nie płaci. Wygląda tak jakby w naszym kraju nagle zniknęli ludzie o wysokich kwalifikacjach i autorytecie. Gdzie podziali się nagle historycy sztuki, sprawdzeni menadżerowie, pracownicy naukowi, jeśli na stanowiska dyrektorskie trzeba zatrudniać ludzi bez kwalifikacji? No cóż „wiecie-rozumiecie towarzysze”!

   Komentarz - autor: Stary bolszewik — 11/03/2012 @ 23:52 | Odpowiedz

  • Propaganda odstraszaczy! Gubicie inteligencję w pogoni za żłobem. Folga dawała, Ruszczyc tak samo. Działy się rozrastały przez protekcję i można było przyjąć syna, kolegę, koleżankę, syna, męża, żonę itd. To jest Ruszczyc i Folga. Gratuluję tęsknienia do PRL’u. Jak Waszych się przyjmowało, to było dobrze?

   Komentarz - autor: Pani cieciowa — 12/03/2012 @ 21:07 | Odpowiedz

   • Albo Pani Cieciowa nic nie zrozumiała z tego co napisałem, albo udaje, że nie rozumie. Sądzę, że to drugie, bo w jej inteligencję nie watpię. A dlaczego udaje – bo dobrze (dla dyrekcji) jest stworzyć wrażenie, że nie wiemy czego chcemy, że kłócimy się między sobą i po cichu myślimy, jak się dobrze w tej całej sytuacji ustawić. I takie wypowiedzi świadczą, że dyrekcja zaczyna się bać, że zaczniemy mówić jednomyślnie, że staniemy się SOLIDARNI.

    Komentarz - autor: Stary bolszewik — 13/03/2012 @ 23:44

 13. A czy my dobrze słyszeliśmy, że szefem kuratorów ma zostać A. Twardecki? Czy i w tym przypadku nie będzie brane pod uwagę nasze zdanie – jak to panie do tej pory praktykowały. Dlaczego z tej funkcji ma zostać odwołana pani J. Sikorska?

  Komentarz - autor: Anonim — 11/03/2012 @ 08:59 | Odpowiedz

  • Z tym kuratorium to skandal! Status Kolegium Kuratorów został podeptany. Kuratorzy powinni odwołać sie do ministerstwa, ale w obecnym składzie tego grona nie ma na co liczyc. Polowa to Wywyzszeni i zadowoleni, wiec im taka sytuacja jak najbardziej odpowiada. Co tydzien we wtorek w gabinecie pani dyrektor beda mogli sie publicznie podlizac.

   Komentarz - autor: ex-kurator — 11/03/2012 @ 22:56 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: