M jak Muzeum

14/04/2012

Klimatyczna Poczta Konfaceli

Filed under: M jak Muzeum — Konfacela @ 22:45

Nic na to nie poradzę, ale jakoś trudno mi uwierzyć, żeby panowie z firmy, zajmującej się świadczeniem takich czy innych usług instalacyjnych w przerwie na drugie śniadanie wyciągali swoje tablety i czytali mój blog. Zabawna sytuacja…
Ale trudno, widocznie nie da rady inaczej. Wyjaśnijmy sobie jedno. Ja NIE MUSZĘ SIĘ ZNAĆ na klimatyzacji i wentylacji, żeby odczuwać niepokój z powodu tego, co się u nas dzieje. I nudzi mnie powtarzanie tego samego na okrągło. Klimatyzacja została swego czasu założona na ryzalitach po to, żeby móc przyjmować wystawy z zagranicy. Oni tam, osobliwie w Ameryce, przywiązują do tego wielką wage, żeby w pomieszczeniach, gdzie są ich obrazy, była odpowiednia wilgotność i temperatura. I żeby oba te parametry były stałe. My też przywiązujemy do tego wagę, ale nie zawsze, czego przykładem jest nowa galeria sztuki polskiej XIX wieku.
Wentylacja oznacza wymianę powietrza. I to wszystko! W zasadzie można ją porównać do wietrzenia za pomocą otwierania okna. Wentylacja jest generalnie zależna od pogody na zewnątrz, co oznacza, że nie utrzymuje pożądanej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
Klimatyzacja oznacza – w potocznym rozumieniu – chłodzenie powietrza. Do pożądanej temperatury i wilgotności. Tam gdzie na świecie nie ma kaloryferów, klimatyzatory również grzeją. Do pożądanej temperatury i wilgotności. Dodajmy jeszcze, że wahania wilgotności w muzeach na całym świecie dodatkowo wyrównuje się  za pomocą defensorów czyli nawilżaczy.
…No więc ja się pytam, już lekko znudzona tematem: gdzie na ryzalicie są klimatyzatory?? Nie wykluczam, że jest miejsce na ich zamontowanie, w końcu tam jest podwieszany sufit. Poza tym klimatyzator składa się z dwóch pudeł, jednego wewnątrz i drugiego na zewnątrz budynku. Gdzie na zewnątrz są klimatyzatory? Będę wdzięczna za odpowiedź. No a jeśli mielibyśmy montować je później, w co jakoś nie chce mi się wierzyć, to jedno jest pewne… należało to zrobić PRZED powieszeniem galerii sztuki nowożytnej, bo jest to galeria stała i nie będzie przerw między kolejnymi wystawami. Tyle.

KOnfaceLA

Reklamy

4 Komentarze »

 1. Konfacelo, rzeczywiście – nie musisz się znać na klimatyzacji. I najwyraźniej nie znasz się. A jeżeli się nie znasz, czemu na jej temat tyle piszesz? Toto coś, co wisiało w ryzalicie z utrzymaniem wilgotności miało tyle wspólnego, że czasami kapała z tego woda. Obniżało temperaturę w pomieszczeniach – i tyle. Teraz temperatura i wilgotność jest utrzymywana na stałym poziomie, bez sterczących ze ścian „skrzynek” (jak je nazwałaś) i stojących defensorów. Sprawdź na rejestratorach. I skończ temat, nie ośmieszając się więcej.

  Komentarz - autor: M — 20/04/2012 @ 00:03 | Odpowiedz

 2. jak myślicie jest jakaś szansa, by ten pseudoremont zakończył się do 17 maja ?

  Komentarz - autor: Anonim — 18/04/2012 @ 19:39 | Odpowiedz

  • Postępy są, nawet na dziedzińcu zaczęli coś kopac i pojawiły się zwały ziemi. Bądźmy dobrej myśli ha ha ha

   Komentarz - autor: Anonim — 18/04/2012 @ 20:34 | Odpowiedz

 3. Konfacelo, pozwól Panu Chełstowskiemu na opowiedzenie jak wygląda klimatyzacja.Może to pewnie zrobić w tym miejscu niekoniecznie się z Tobą spotykając. Nie pleć głupstw o klimatyzatorach na ryzalitach bo to zupełnie coś innego niż klimatyzacja.Przyglądamy się remontowi i widzimy jego jakość. Nie jesteśmy wolni od nadziei na potknięcia dyrekcji bo zaszła nam za skórę swoją ignorancją, bezczelnością i niestety zwykłym chamstwem ale mamy świadomość , że to pogrąża także nas. Najbardziej jednak boli dekonstrukcja muzeum, rujnowanie jego tradycji i osiągnięć, niszczenie idei jakiej instytucja zawsze służyła. Wyremontowane schody klatki schodowej szybko się rozpadną i może następcy pomyślą żeby poddać je fachowej konserwacji ale odbudować prestiż to znacznie trudniejsze.

  Komentarz - autor: duchmuzeumnarodowego — 15/04/2012 @ 13:32 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: