M jak Muzeum

19/05/2012

Prasówka przy sobocie

Filed under: M jak Muzeum — Konfacela @ 23:52
Tags: , ,

Po robocie przy sobocie – prasówka. Zacznijmy od Newsweeka, patrz http://kultura.newsweek.pl/muzeum-narodowe–na-klopoty-morawinska,91830,1,1.html
Tak, przyznaję, że tytuł mnie zirytował. Zdjęcie na tle schodów mniej, nasza pani dyrektor zazwyczaj chodzi skulona i wygląda, jak by się bała, że ktoś ją zaraz huknie w łeb – a tu proszę, broda zadarta, spojrzenie zwycięskie, nawet coś w rodzaju krzywego uśmiechu – wbrew pozorom to dobrze, im mniej się pani boi, tym mniejszą odczuwa potrzebę odgrywania się na nas.
Trochę mi się zimno zrobiło, jak przeczytałam, że nasza reformatorka nie zakończyła jeszcze swojej misji, że chciałaby rozpisać konkurs na nowy gmach, skądinąd bardzo potrzebny. Rozumiem, że chodzi o rywalizację z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, któremu właśnie się nie udało. Ale to zawsze kolejna epoka pod rządami tego tandemu i to mnie martwi.
Teraz najważniejsze. Nie, bynajmniej nie traktowała nas pani jako kolegów, przecież większości z nas właśnie o to chodzi. O szacunek. Żeby nas nie traktować jak hołoty. I to nie dyscyplina pracy wzbudziła największy protest, to bzdura. Tylko lekceważenie i pogarda. Nawet na konferencji prasowej dziękowała pani „personelowi”, ktoś zażartował, że dobrze, że nie służbie, ale ktoś drugi przytomnie zauważył, że służbie się nie dziękuje.
Co do zapóźnienia Muzeum to istotnie przed laty, kiedy pani z niego odchodziła – było instytucją skostniałą i bardzo konserwatywną. Ale – czas nie zatrzymał się na początku lat 90., skąd to przekonanie, że od tamtego czasu w Muzeum nic się nie zmieniło? To naprawdę nie jest ta sama rzeka co wtedy, najwyższa pora żeby to zauważyć.
Co do związków zawodowych – chyba coś się pani pomyliło, związki zawodowe są po to, żeby bronić pracowników, a nie zajmować się polityką, wyjątkowa rola Solidarności w tej mierze jest polską specyfiką.
Ufff.
I jeszcze krótko o naszym nowoczesnym dyrektorze w niszowym skądinąd magazynie Exklusiv. Tutaj akurat tytuł mnie nie zirytował, tylko rozbawił: Punk Dyrektor. Podobnie jak zdjęcia: pun dyrektor stoi na wózku widłowym na galerii malarstwa polskiego, w tle Antygona Brodowskiego ze wstydem odwraca głowę, a pun dyrektor bynajmniej, wygląda jakby miał wylecieć w kosmos. Przy okazji, jak się okazuje, jest to były menago zespołu punkowego Tilt  czyli kolejny taki przypadek, jak nie Kora to Doda albo inny Kit (słowo menago nie pochodzi ode mnie, tylko jest cytatem z tekstu). Luuudzie, gdzie my jesteśmy?!!

KonfaCela

Reklamy

19 Komentarzy »

 1. Przepraszam, czy to, co się teraz wyświetla pod http://www.mnw.art.pl/ to nowa, wspaniała strona MNW? Toż to jakaś kpina jest! Takie strony to w htmlu dzieciak potrafi zrobić. Mam nadzieję, że to etap przejściowy, bo aż wstyd!

  Komentarz - autor: nieinformatyk ale doinformowany — 22/05/2012 @ 21:30 | Odpowiedz

  • A czy to jest dużo lepsze?
   http://www.louvre.fr/
   http://www.musee-orsay.fr/
   http://www.hermitagemuseum.org/html_En/index.html
   Nie szalejmy, wzorce podobne, w prostocie siła.

   Komentarz - autor: Anonim — 23/05/2012 @ 14:48 | Odpowiedz

   • To jakoś wygląda! U nas jest najprostszy możliwy html, żenada! Nie mam nic przeciwko prostocie, ale ta strona jest ponizej poziomu!

    Komentarz - autor: nieinformatyk ale doinformowany — 23/05/2012 @ 16:38

   • Przypominam: do oceny graficznej strony internetowej MN potrzebne są oczy

    Komentarz - autor: a — 23/05/2012 @ 16:51

  • A czy ktoś może mi odpowiedzieć, co się stało z Olkowskim? Wg tej strony nie jest już zastŁpcł głównego inwentaryzatora, czyżby też go wyrzucili? Przecież ten facet robił kawał dobrej roboty!

   Komentarz - autor: Ciekawy — 23/05/2012 @ 14:56 | Odpowiedz

   • No i co z tego? i tak go wyrzucą

    Komentarz - autor: Anonim — 23/05/2012 @ 15:45

   • No pewnie wyleciał. Przecież on i Karecka od dawna byli do odstrzału. Uciekali na zwolnienia, ale to sie kiedys konczy. Szkoda, bo facet mial te inwentarze naprawde w małym palcu.

    Komentarz - autor: Anonim — 23/05/2012 @ 16:41

  • W dodatku strona w takim układzie jak teraz jest zupełnie nieczytelna i niefunkcjonalna.

   Komentarz - autor: rozczarowany stroną — 23/05/2012 @ 18:45 | Odpowiedz

  • Uch, zgadzam się, też mam nadzieję, że to wersja przejściowa, bo jest zupełnie nieczytelna i zdecydowanie z tych dwóch wersji wolę starą :/

   Komentarz - autor: M. — 23/05/2012 @ 19:12 | Odpowiedz

  • Na samym dole jes napis „Strona w budowie”, wiec jest nadzieja, ze sie zmieni na lepsze, tylko po co bylo zamykac stara strone i wrzucac cos takiego, zanim sie zrobilo nową? Na to sie nie daje patrzec, to juz tamta stara była lepsza!

   Komentarz - autor: rozczarowany stroną — 23/05/2012 @ 20:53 | Odpowiedz

   • Uff, na szczęście na dole jest link (prawie niezauważalny) „Pełna wersja serwisu przed zmianą identyfikacji wizualnej”, można sobie poprzeglądać. Ale faktycznie, jeśli nie wyrobili się na czas, to już lepiej mogli zostawić starą, póki nie dopracują tamtej…

    Komentarz - autor: M. — 24/05/2012 @ 13:40

 2. Oj tam, oj tam, po co tyle hałasu i o co? Wszystko jest piknie i panie dEreCHtorki odniosły spektakularny sukces, no bo to i pan Minister Zdrojewski Kwali i pan PreNzydent! No i fajno. Pewnie jeszcze na drugą kadencję zostaną, a jak dłużej pożyją, to może i na trzecią:) Jak wam się podoba dośmiertny etat w MNW drodzy Muzealnicy? Pieniążki dostały to niech se ta używają! Drzewiej ściany przemalowywano przed każdą wystawą, tera – SUKCES! Wymiana podłóg, trąbią media..GDZIE, pytam? Wymiana oświetlenia to dorobienie czegośtam, reszta – stara, sypiąca się instalacja, paląca bezpieczniki przy nadmiernym obciążeniu o czym się przekonano podczas Nocy Muzeum. Dziedziniec Lorentza, owszem niezły, gdyby nie te kamyczki po których można chodzić jedynie w takich koturnach jak pani Doda Elektroda, w obcasach nijak.Może przed wejściem powinni po staremu papucie rozdawać? I te łyse trawniczki, owszem, może to i praktyczne, jest gdzie nóżkę podnieść…Jakaś tam gdzieścik klima, owszem jest. Wymiana oświetlenia – obecne – WIELKI SUKCES! Na galeriach elegancko póki co…Nie można powiedzieć..W końcu na coś poszły te dotacje ministerialne..Teraz można kontynuować walkę ze skostniałymi strukturami zasobów ludzkich, bo kto nie idzie z nami ten przeciwko nam. A więc róóóównaj do szeregu szary pracowniku, bo wywyższeni będą tylko nieliczni. Ci co zwykle. Jedyni liczący się w tej instytucji. Reszta to motłoch, szkoda dla nich czasu i uwagi szanownej dEreCHcji. Ważne, że odbyło się otwarcie z wódką i cateringiem, że drzewka nie runęły jak na Alternatywach i żaden nieodpowiedzialny pracownik wstydu nie zrobił. Doda nie złamała sobie nóżki na kamyczkach na dziedzińcu, Grycanki nie udławiły się tartinkami. Wszystkim się podobało. No bo dlaczegóż to trzymać się klasyki? Precz ze starym. Porzućmy konwenanse! Janiak i Lady Gaga pomieszać z mumiami i portretami osiemnastowiecznych dam…Pół biedy – że taka jest myśl wystawy. Ale mieszanie wszystkiego ze wszystkim czyli powstanie totalnego chaosu przyświeca obecnie wszystkim działaniom związanym z nową organizacją tej szacownej instytucji..Wstawiać nowe, wywalać stare. Przyjmować młodych i prężnych, wyrzucać starych zabetonowanych..Oby nie w betonowych bucikach do Wisły. Zresztą, obecnie wszelkie formy i dobre obyczaje są nie trendy i nie cool, szkoda na nie czasu. Do przodu żyj, żyj kolorowo…Najlepiej jeszcze pod tęczowymi barwami na transparencie…

  Komentarz - autor: Niebardzo — 21/05/2012 @ 19:33 | Odpowiedz

 3. Dzień dobry. Tu muzealnik z innej instytucji. Jakiś czas temu trafiłam na tego bloga i moją pierwszą myślą było: „ufff… nie tylko u nas jest do dupy”. Chwilę potem, z coraz większym niepokojem myślałam: „Mój Boże… wszędzie jest do dupy…”. Ale im dalej wczytywałam się w tego bloga (przerobiłam już całego) tym bardziej rósł we mnie niesmak. Styl i poziom rozkłada po prostu na łopatki. Wszystko jest złe, dyrekcja zła, nie szanuje, lekceważy… ale co reprezentuje ten blog? Tu też nie widzę żadnego szacunku, ani wobec dyrekcji, ani wobec pracowników, którzy najwyraźniej nie trzymają ze słuszną linią. Z tego bloga wynika, że absolutnie wszystko jest totalną porażką – a jeśli coś jest przedstawiane do tego stopnia jednostronnie, to pewne jest jedno – jest to niewiarygodne. Narzekacie na brak porozumienia, dialogu – a co Wy tutaj uprawiacie? Bo to przecież nie dialog… Źle jest w polskim muzealnictwie – to fakt – ale Wy z tym blogiem właśnie jesteście elementem tego „źle”… Naprawdę jestem zażenowana, cieszę się jednak, że nie pracuję w Narodowym.

  Komentarz - autor: teżmuzealnik — 21/05/2012 @ 18:18 | Odpowiedz

 4. Ludzie litości!! dlaczego Wam się nic nie podoba? Potraficie tylko zrzędzić! ” Dyrektor na wózku widłowym a dyrektorce coś się wydaje” Ten blog nas ośmiesza. Przecież czytają go inni, nie zatrudnieni w muzeum – czy naprawdę uważacie, że po tych wpisach mamy u nich poważanie? Gówno!! Przestańcie opluwać wszystkich i wszystko. Najpierw było źle, bo korytarze zbyt czyste, bo remont w muzeum, bo dziedziniec nie zrobiony, bo ściany śmierdzą, bo kolory nie takie a jak się okazało, że remont idzie, małymi kroczkami, ale efekty widać, jak się okazało, że dziedziniec „wyszedł” super extra to teraz dla odmiany znowu Wam coś nie leży!. A co za Folgi i Ruszczyca było tak cudownie? Jestem starym pracownikiem i nie jednego dyrektora przeżyłem, ale takiej zawiści jak jest teraz jeszcze mnw nie było. Ogarnijcie się jakoś i przestańcie mamrotać, bo przez takich jak Wy na mieście mamy opinię pojebusów!!!

  Komentarz - autor: Anonim — 21/05/2012 @ 16:35 | Odpowiedz

  • Skoro jesteś starym pracownikiem to dlaczego nie jestes jeszcze na emeryturze? Wywyższony p…busie?

   Komentarz - autor: Anonim — 21/05/2012 @ 17:23 | Odpowiedz

   • O Jezu!! Odpowiedział mi muzealnik!! Człowieku wykształcony ja właśnie o tym chamstwie – szerzącym się na tym blogu – piszę – właśnie o takim chamstwie państwo muzealnicy gruntownie wykształceni. Co komentarz to pokazujecie swoją klasę. Jak tu się dziwić dyrekcji, że tak nas nienawidzi, skoro ma z kimś takim na co dzień do czynienia. Moje gratulacje. A mówi się, że środowisko muzealników to specyficzne środowisko. Oj bardzo specyficzne. I jakie kulturalne.

    Komentarz - autor: Anonim — 21/05/2012 @ 17:34

 5. Krzyczysz Konfacelo ‚Luuudzie, gdzie my jesteśmy?!!’ A Twój blog, który miał być polem walki o jakość Muzeum Narodowego zamienia się w kącik poetycki. Wokół ciemna pustać, nad nią unosi się słodki uśmiech glajchszaltującej Wisi.

  Komentarz - autor: a — 21/05/2012 @ 11:05 | Odpowiedz

 6. W pierwszej chwili Panie Grycanki w Narodowym na Pudelku mną wstrząsnęły, ale …po 1 jest takie przysłowie „Nieważne dobrze czy źle mówią, byle nazwiska nie przękręcili”, a na Pudelku napisali, że to 150 lecie świętuje Teatr Narodowy. Chyba nie o to chodziło markietingowcom z MN. po 2 wydaje mi się, że zakpiono z celebrytów „dając im” salę równoległą do „Nieśmiertelnych” – podobny rytm eksponatów, tylko czy przetrwają równie długo? Dałbym inny tytuł tej części wystawy – zamiast „Celebryci i osobistości” bardziej pasuje mi tu „Wywyższeni przez media” Takze sfotografowane na Pudełku Panie, które.. Wywyższone z urodzenia (w zamożnej rodzinie) a także Wywyższone mocą pieniądza. Czy zaproszno je dla ożywienia wystawy?
  Na wystawie brakuje innego wywyższenia – tu dedykuję fragment wiersza Wisławy Szymborskiej:
  „Miłość szczęśliwa
  …..
  Wywyższeni ku sobie bez żadnej zasługi,
  pierwsi lepsi z miliona, ale przekonani,
  że tak stać się musiało – w nagrodę za co? za nic;”

  to daje nadzieję tym, którzy nie odnaleźli się wśród bohaterów wystawy – każdy ma szansę zostać wywyższonym.

  Komentarz - autor: stały czytelnik — 20/05/2012 @ 22:36 | Odpowiedz

 7. Waszej staruszeczce ciągle wydaje się że jest ‚w kursie’, dlatego otacza się młodością. Kilka lat temu można było podziwiać w Zachęcie jak cudnie wywijała pomponami w wideoklipie artystki Kozyry. Cóż engagement do najnowszego klipu Madonny nie otrzymała, a taka była świetna.

  Komentarz - autor: a — 20/05/2012 @ 10:24 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: