M jak Muzeum

29/05/2012

Co ma co wspierać

Z różnych znaków na niebie i ziemi, nie mówiąc o zasłyszanych rozmowach, widzę że muszę to powtórzyć. A mianowicie: bogactwem takiej instytucji jak nasza są zbiory i to jest aksjomat. Ale te zbiory same z siebie nie istnieją. Musi być ktoś, kto je wydobędzie z mroku i otoczy opieką merytoryczną (to oczywiście cytat, kto chce niech zgadnie z kogo).  Tylko tak nasze zbiory istnieją w świadomości społecznej. Tu nie pomoże żaden dyrektor kreatywno-promotywno-komunikatywny ani żaden podobny osobnik z przeszłością punkową – nie ma muzeum bez historyków sztuki i konserwatorów. A także nie ma muzeum bez pracowników administracyjnych, a jak się ich słucha, to włosy stają dęba na głowie. Upokarzanie i lekceważenie, bo to tylko jakaś pani Petronela, głowę zawraca, chce czegoś, co ona tam wie, niech poczeka. A pani Petronela pracuje w tym muzeum dłużej niż pani dyrektor i nikt nią nigdy nie pomiatał w podobny sposób… Ależ mnie nudzi pisanie takich rzeczy: pomiatanie podwładnymi zawsze się źle kończy. To są rozwiązania na krótką metę.
Na szczęście dla pani dyrektor nie ma wielu kandydatów na jej miejsce. Nasz minister nie ma wyjścia, bo skoro dał nam pieniądze na remont, to znaczy, że popierał to, co się tutaj działo. Jeśli teraz chciałby protestować, wyszedłby na głupca.
I jeszcze słówko na temat galerii malarstwa polskiego, czy to na czerwonych ścianach, czy na szarych. Bo te wszystkie europejskie wtręty… no dobrze, są. I co z tego wynika? Może gdyby były z górnej półki – to byłby dowód, że my zawsze w prześwietnej Europie i że my nie prowincja, tylko takie dalsze centrum… Wtedy garnirowanie polskiego obrazami z kolekcji obcej miałoby jakiś sens, a tak to ja tego sensu nie widzę. Czemu służy ta nowa narracja, jak to zostało nazwane, i co ma co wspierać? Europejskie malarstwo ma wspierać polskie czy odwrotnie? Ponieważ dyskusje na ten temat od poczatku odbywały się w zamkniętym gronie, ciekawość mnie żżera, czy ktoś poruszył ten trudny temat?

KonfacelA

Reklamy

7 Komentarzy »

 1. Jeszcze w temacie: dziedziniec. Padają głosy, że wyszło nie najgorzej. No może i nie najgorzej, ale szczyt pomysłowości i sztuki projektowania przestrzeni na powietrzu, to to nie jest. Na razie jest suto wysypane żwirem (zbyt grubym!). Prawie jak u mnie i u sąsiada pod blokiem. I pod sklepem. Jak się weźmie lupę, to i parę krzaczków jest. I młode drzewka. Ale gdzie muchomorki? Na trawce trzeba by jeszcze pierdyknąć krasnali ogrodowych. Tak z tuzin. I wreszcie będzie jak trzeba.

  Komentarz - autor: Specjalista — 03/06/2012 @ 13:00 | Odpowiedz

  • Teraz jest, powiedzmy, poprawnie. Poprawnie, to jednak za mało, jak na instytucję w Stolicy, instytucję takiej rangi, jak na taki jubileusz, jak na takie doborowe grono doradców- ekspertów, projektantów. I tu nie była nawet potrzebna duża forsa, ale k o n c e p t. Można by to było, ten dziedziniec, jakby się komuś chciało przysiąść, zrobić naprawdę porządnie. Ale komu dzisiaj chce się przysiąść ??? Bo teraz trzeba szybko, podpisać umowę, wziąć gratyfikację i …choodu! No i wykwintności, nie ma. Ja za to, jak kroczę tymi szerokimi alejkami, to mam dziwne wrażenie, że idę po torowisku…(te kamyki są tam podobne, ale chociaż od czasu do czasu są szczeble i jest wygodniej). Już nie mówię o tym, że tam są poręcze. Niskie, bo niskie, ale są :-).

   Komentarz - autor: Fiolet — 03/06/2012 @ 13:06 | Odpowiedz

  • Czy Wam ktoś kiedyś dogodził? Jak były 2-3 miesiące do otwarcia – to źle, bo cholera Nic Się Nie Dzieje na dziedzińcu!! Hańba!! Jak ekipa zaczęła działać – to źle, bo cholera za opornie, zbyt leniwo. Hańba!! A jak dziedziniec wewnętrzny stworzono i jest naprawdę fajnie – to źle, bo cholera nie tak miało być!! Narzekać nie można. Hańba!!Kamyczki za duże!! Kamyczki za małe!! Trawa zbyt zielona!! Kosze na śmieci się pojawiły!! Hańba!! Oj zupełnie Was popieprzyło państwo muzealnicy. Tylko pośmiewisko z siebie i innych robicie.

   Komentarz - autor: Anonim — 10/06/2012 @ 09:31 | Odpowiedz

 2. Fraszka Ptasia

  Gruchają Gołębie:
  Co się stało Ziembie?

  Najpierw krytykował,
  Bardzo się w to angażował

  Wiadomo: intelekt profesora
  I odwaga spora!

  Lecz… było, nie było
  Chyba mu odbiło.

  Program ten sam jedzie,
  A Ziemba? Wypina pierś na przedzie!

  Komentarz - autor: Ptasiek — 03/06/2012 @ 12:56 | Odpowiedz

 3. No ale przyznacie, że za czasów Jasinskiej i Pershing takiego PR nie mieliśmy. Niech zyje Labuda!

  Komentarz - autor: synuś mamusi — 30/05/2012 @ 22:29 | Odpowiedz

 4. Poczytajcie: http://businessandculture.wordpress.com/2012/05/29/nowe-w-muzeum-stare-w-prawie/

  Komentarz - autor: propaganda sukcesu — 30/05/2012 @ 22:05 | Odpowiedz

  • Co lepsze kąski:

   „po długim marazmie, a potem czasie sporów za rządów Piotra Piotrowskiego zapanował w Muzeum Narodowym okres twórczej debaty na temat rozwoju i możliwych jego dróg. Stało się: MNW przearanżowało swoje galerie, unowocześniło sam budynek (wprowadzając m.in. darmowe WiFi), uszczupliło zespół, powoli walczy z wewnętrzną biurokracją, otworzyło kawiarnię, zainwestowało w promocję. Dalej będzie jednak wyłącznie trudniej. Po spotkaniu „Nowe w Muzeum Narodowym” można patrzeć z podziwem na dyplomatyczne i merytoryczne działania dyrektor Agnieszki Morawińskiej.”

   „Agnieszka Morawińska w bardzo krótkim czasie zrobiła coś, co wydawało się niemożliwe. Zamieniła starego molocha w nowoczesne, ale nie zrywające z tradycją Muzeum. Ma świetny zespół, ale bez mądrych decyzji polityków MNW nie stanie się tym, czym być powinno – jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury.”

   Komentarz - autor: propaganda sukcesu — 30/05/2012 @ 22:06 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: