M jak Muzeum

17/02/2013

Poniżeni, część pierwsza

Dzisiaj będzie o poniżonych, bynajmniej nie o wystawie, którą mamy zrobić w najbliższym czasie (tylko po co, po co?!), tylko o poniżonych i wykluczonych pracownikach tego muzeum. I nie chodzi mi o inną orientację, ani o naród wybrany, ani o płeć piękną, które to grupy współczesna lewicowa humanistyka uznaje za wykluczonych.

Mówiąc o poniżonych mam na myśli tych wszystkich, którzy zostali z muzeum wyrzuceni w taki czy inny sposób. Zwolnieni z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego, czy też pseudoreformy. O ludziach, którzy poświęciwszy całe swoje życie dla muzeum, dostawali żenujące umowy o ewentualną dalszą współpracę z wolnej stopy. Ale oni już mają to muzeum z głowy i może nie ma ich co żałować. Zapomnieć, bezcenne.

Myślę o tych wszystkich, którzy toczą z muzeum wojnę w sądzie, nie mam wątpliwości, że wygrają, ale to jeszcze potrwa, niestety.

Myślę o ludziach zdegradowanych w ramach pseudoreformy. I o tym jak ich nowi szefowie – niegdysiejsi koledzy, wykorzystują swoją władzę, żeby pokazać, kto tu rządzi.  Różnie się to objawia, ale jak się tego słucha, to skóra cierpnie: w postaci żenujących przepychanek związanych z podpisywaniem ruchomej księgi wyjść czy urlopu, ale to pestka, bywa że nowy kurator zaczyna się specjalizować w dziedzinie, którą do tej pory reprezentował jego kolega.

Myślę o tych wszystkich młodych ludziach, którzy powinni wzorować się na ludziach światłych i szlachetnych, a zamiast tego zostali otumanieni i zdemoralizowani. Przyznam, że jest parę młodych osób, które mnie po prostu przerażają, w tym sensie, że nie wiem, jak one w ogóle mogą rano spojrzeć w lustro!

Wreszcie myślę o starych pracownikach, którzy oddali tej instytucji całe swoje życie i którzy teraz są traktowani jak śmieci. Wielu z nich zostało nagle oddelegowanych do różnych zadań przeznaczonych dla asystentów świeżo po studiach, do zadań poniżej ich kwalifikacji i doświadczenia – żeby im się w głowach nie poprzewracało.

Myślę o tych wszystkich, którzy zarabiają najniższą krajową pensję i o tych, którzy od lat nie dostali podwyżki ani awansu. I o tych, którym się mówi, że na ich posadę czeka wiele osób i że muzeum to nie instytucja charytatywna, ani zakład pracy chronionej.

I jeszcze myślę o tych, którzy się boją… i o tych, którzy się tak bardzo boją, że strach odbiera im rozum. I o tych, którzy uważają, że nie mają wyjścia albo boją się odmówić. I o tych, którzy dokuczają i o tych, którym się dokucza, planowo albo przy okazji…

I jeszcze o tych, którym wymieniają okna… zimą.

Nie jestem w stanie w tej chwili stwierdzić, na ile ten katalog poniżonych jest pełny, ale mam już na dzisiaj dosyć. Konkluzja będzie w kolejnym poście.

KONFcelA

Reklamy

7 Komentarzy »

 1. Jest również parę starszych osób, które powinny mieć problem z patrzeniem w lustro, nie tylko rano. Ale nie mają i bez przeszkód przychodzą do muzeum już dziesiątki lat… Przychodzą do pracy, ale nie pracują. Albo ciężko pracują nad zleceniami zewnętrznymi. Anonimom radzę się rozglądać za siwymi nierobami.

  Komentarz - autor: ??? — 22/02/2013 @ 22:47 | Odpowiedz

 2. Przykre to, ale nie czujcie się osamotnieni… niestety! Pozdrowienia z centralnej biblioteki naszego państwa : http://forum.ebib.pl/pun/viewtopic.php?id=1048
  Niewątpliwie tytuł naszego wątku na tym forum (Beee jak Biblioteka Nasza ulubiona) wiele zawdzięcza lekturze M jak Muzeum…

  Komentarz - autor: gretchen — 20/02/2013 @ 19:36 | Odpowiedz

 3. A czy to prawda, że Mazan chodzi? A może zabierze ze sobą blond nieroba z sekretariatu naczelnej.

  Komentarz - autor: Anonim — 20/02/2013 @ 05:52 | Odpowiedz

  • A kto chciałby kogoś takiego?!!!!

   Komentarz - autor: HR — 20/02/2013 @ 10:49 | Odpowiedz

   • jak to kto? Morawińska

    Komentarz - autor: Anonim — 20/02/2013 @ 11:31

  • Ciekawie sformułowane pytanie: A czy to prawda, że Mazan chodzi? Chodzi i to szybko! chociaż czasem jeździ windą.

   Komentarz - autor: ciamciaramcia — 20/02/2013 @ 13:15 | Odpowiedz

   • Ciamciaramcia, dałbym like, gdyby była taka opcja 😉

    Komentarz - autor: załamka totalna — 21/02/2013 @ 00:56


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: