M jak Muzeum

23/04/2013

I znowu na temat okien tu i ówdzie

Nie wiem, dlaczego normalne gazety nie potrafią napisać o tym, co się u nas dzieje, dlaczego musimy polegać na prawicowych gazetkach w rodzaju „Gazety Polskiej”, piszącej na codzień o Smoleńsku albo o aborcji. Ale widocznie nie da rady inaczej. Artykuł w tejże gazecie nie dotyczy Muzeum Narodowego, tylko Łazienek ( „Kontrowersyjne decyzje dyrektora Łazienek Królewskich”, z 18.04). U nich też wymieniają okna, w Podchorążówce, tam gdzie kiedyś było nasze wzornictwo. I tak samo jak u nas nikt nad tym nie panuje, jak piszą, w zespole, który im projektował nowe okna nie było żadnego muzealnika ani historyka sztuki. Za to dyrektor zasłania się, że ma wszystkie potrzebne pozwolenia. I tak się zastanawiam, czy nasze paniusie mają wszystkie potrzebne zezwolenia? Czy był jakiś zespół, a w nim jakiś historyk sztuki od XX wieku, który opiniował ten nieszczęsny projekt? Chyba nie trzeba przypominać,  że muzeum mieści się w zabytkowym budynku, oczywiście znacznie młodszym od Podchorążówki, ale mającym swoje lata, a konkretnie w tym roku mija 75 lat od jego otwarcia przed II wojną.

Przy okazji tak się zastanawiam się, czy paniuśki zdążą wydać te wszystkie pieniądze, mówiło się, że do mają je wydać do kwietnia tego roku, czy istotnie? Co będzie, jak się okaże, że będziemy musieli je zwracać? Czy muzeum zbankrutuje? Ale to chyba niemożliwe? Kto nas uratuje? Nadstawmy ucha… nasz minister na białym koniu już jedzie, żeby pokryć skutki wszystkich możliwych „kontrowersyjnych decyzji dyrektora/dyrektorki/dyrektorek”, patrz wyżej… No tak. Dotację pewnie można zwrócić, ale co zrobić z oknami w kolorze rzadkiego… błota i co będzie z tymi wszystkimi pomieszczeniami, w których pod sufitem mamy teraz plątaninę rur w srebrnej okładzinie, czy ktoś pomyślał, że podwieszany sufit, który miałby ukryć te sreberka, będzie znacznie niżej niż dotychczas? Że zmienią się proporcje pomieszczenia i że w pewnym momencie będziemy musieli rozkładać obrazy płasko na podłodze, a zwiedzajacy będą się czołgać…

KOnFACELA

Reklamy

3 Komentarze »

 1. A wolałabyć Konfacelo, by o ważnych sprawach publicznych pisano w lewacko-genderowych pisemkach typu Wyborcza, Polityka, Wprost czy Newsweek? Tam nota bene też dużo o aborcji, tylko inaczej – to Cię nie drażni? Wtedy czułabyś się bardziej krzepko?
  Marna nadzieja, bo w tych lewicowych pisemkach siedzą dzieci i wnóczęta byłych towarzyszy i oficerów prowadzących, którzy są częścią sitw III RP, używających dobra publicznego i spraw publicznych jedynie w zorietowancyh na intersy sitw celach. Tylko i wyłącznie, tak działali ich tatusiowe i dziadziusiowe, tak działają oni. Dziś mają nie tylko te pisemka ale i władzę w państwie, więc próżne nadzieje Konfacelo, musisz się męczyć z pisemkami prawicowymi.
  Widać jesteś, mimo wieku dojrzałego i życiowego doświadczenia, typowym przedstawicielem lemingostanu. Z niedowierzaniem czytasz manipulacje Wyborczej w tematach, co do których znasz obliczne prawdy, a jednocześnie z nabożną wiarą przyjmujesz całą resztę manipulacji i kłamst, w dziedzinach co do których nie masz zielonego pojęcia. I nie oliśni Cię myśl, że może oni jednak co do zasady mijają się z prawdą, bo od prwady ważniejsze są dla nich interesy kolesi.
  W prawicowych pisemkach dlatego piszą tak dużo o Smoleńsku, bo katastrofa ta i wszytko co jej towarzyszyło i towarzyszy, jak w soczewce pokazuje choroby naszej codziennści i katastrofalny stan państwa, który to stan w małym wycinku i Ty widzisz i opisujesz. Tyle, że tam, gdzie jest sprawa Smoleńska – ważą się kwestie nasze suwerenności i ludzkiego życia, a nie tylko Twojego poczucia godności i uczciwości. Więc, wybacz, sprawy dużo istotniejsze, także dla Ciebie, gdybyś zechciała się nad tym pochylić. Jeśli zaś Ciebie nadal bardziej przekonuje komunikat dnia „winni piloci, pozostaje do ustalenia, kto ich do tego zmusił” i utrzymanek obecnej władzy, taki sam jak Twój Wonga-duet… i nie przekonują Cię mieszani z błotem przez lewicowe jaczejki naukowycy o dorobku, którego żurnaliści z genderowych pisemek nawet ogarnąć nie są w stanie a cóż dopiero rozkminić, no to cóż…. To już nie wina faktów, chyba, że i je za często ogladasz, bez odpowiedniego dystansu.
  I wyzbądź się „Konfacelko” tego ubeckiego stygmatyzowania. Wątpię, byś wyniosła do z domu. Zapewne i Ciebie w tym kierunku wytresował Michnik i jego gwiazdy z Czerskiej. Są oni są wielkimi admiratorami doktryny panświnizmu. Ale my nie musimy pod ich dyktanto taplać się w błocie. Możemy po prostu patrzeć, oceniać i wyciągać wnioski. Zachowując szacunek do innych, szczególnie tych, o których niewiele wiemy.

  Komentarz - autor: Galop — 10/12/2013 @ 11:41 | Odpowiedz

 2. Jak byłem dzieckiem to nazwa kojarzyła mi się z grecką czy rzymską łaźnią gdzie mędrcy i mieszczanie upajają się rozmową i chłodem wody. Później uświadomiłem sobie, że nazwa nie wiele ma wspólnego z łaźnią publiczną. Poniatowski krzewił kulturę bardziej niż inni nasi elekcyjni królowie „marionetki szlachty”. Symbol przepychu w kraju biedy i podziału społecznego i politycznego. Łazienki muszą przede wszystkim zarabiać na siebie same, a nie być kolejnym ciężarem dla społeczeństwa w imię utrzymania zabytku.

  Komentarz - autor: video — 29/04/2013 @ 22:19 | Odpowiedz

  • Kultura i dziedzictwo narodowe nie moze na siebie „zarabiać” chocby z powodu istnienia takich osób jak mój przedmowca, któremu wszystko sie „kojarzy” i nie interesuje sie niczym, co nie przypomina meczu pilki noznej i telenoweli mydlanej. Musi natomiast trwac i przetrwac istnienie spoleczenstwa skladajacego sie z takich jednostek. Po co? Ano po to, zeby podnieść jakość tego spoleczenstwa w przyszlosci i zeby takie wypowiedzi, jak ta powyżej, byly wypowiedziami kompromitujacymi i wstydliwymi..

   Komentarz - autor: Hermenegilda — 02/05/2013 @ 11:44 | Odpowiedz


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: